poniedziałek, 4 listopada 2013

Co lekarz słyszy przez stetoskop?

Jakub Bączyński

Przykładowy stetoskop


Na pewno wiele razy byliście osłuchiwani przez lekarza za pomocą stetoskopu. Kiedy byłem dzieckiem zawsze zastanawiałem się podczas wizyty, co takiego można usłyszeć?


Zacznę od tego, że stetoskop wynalazł René Théophile Hyacinthe Laennec w 1816 roku. Pierwotnie była to słuchawka w postaci drewnianej, lejkowatej rurki z płaskim zakończeniem od strony usznej. Przez lata to niepozorne urządzenie stało się symbolem lekarzy. Co prawda w obecnych czasach, przy rozwoju technologii medycznych, neguje się znaczenie stetoskopu, ale nie o tym chciałem opowiedzieć.

Stetoskop działa na bardzo prostej zasadzie. Wychwytuje i wzmacnia dźwięki zamykających i otwierających się zastawek. Zapobiegają one cofaniu się krwi, więc ich prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i życia. Lekarz słyszy również tony serca oraz fizjologiczne szmery i patologiczne fenomeny pod postacią rzężeń, furczeń, trzeszczeń w płucach. W odniesieniu do tych ostatnich nie używamy słowa ton, gdyż brzmią one zupełnie inaczej niż tony serca. O tym jak bardzo różni się osłuchowo szmer od tonu można się przekonać osłuchując chorego z wadą zastawkową, który ma zarówno tony jak i szmer związany z zastawką.
Heart numlabels.svg
Biała strzałka przy nr. 9 oznacza zastawkę aorty


Tekst był współtworzony przez czytelników.
Źródło:21wiek

Jakub Bączyński / Autor

Interesuję się nauką, w szczególności medycyną i psychologią.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze zawierające linki niezwiązane z tematem będą usuwane!

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib