sobota, 8 marca 2014

Choroby #2 Szponowatość paznokci (onychogryphosis)

Jakub Bączyński


"Baranie rogi"

Szponowatość paznokci, zwana również paznokciami baranich rogów, jest powodowana przez stan zapalny, który pojawia się w przypadku zbyt dużego nacisku (noszenie ciasnego obuwia) czy też nieutrzymywania należytej higieny. Co ciekawe, choroba może być przekazana genetycznie i mieć przebieg bezobjawowy. 

Schorzenie obejmuje jeden lub więcej paznokci owocując charakterystycznym szponowatym ich kształtem. Najczęściej tyczy się stóp, rzadziej dłoni, przeważnie dotykając kobiety i ludzi starszych. 
Paznokieć staje się grubszy niż normalnie, zaczyna ciemnieć, zmieniając swoje zabarwienie na kolor szarozielony bądź ciemnobrunatny. Dodatkowo wykrzywia się niczym ptasi pazur. 
Onychogryphosis leczy się chirurgicznie oczyszczając i szlifując paznokieć.

Szpony

 
Źródła:
http://www.sawanadiamondnails.zafriko.pl/kat/choroby_paznokci
Faculty of Medicine
wikipedia

Jakub Bączyński / Autor

Interesuję się nauką, w szczególności medycyną i psychologią.

8 komentarze:

 1. Pierwszy raz widzę coś takiego. Te paznokcie wyglądają jak glizdy wpełzające do palców. Takie mam skojarzenie, patrząc na fotkę, hehe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje było identyczne za pierwszym razem :)

   Usuń
  2. Grzybica... braki witamin, złe odżywianie... ciekawe że wielu ludzi ma ciasne buty a niewielu się takie krogulce wyżynają. jak zwykle medyceusze nie są w stanie zdiagnozować tak banalnej przyczyny bo celowo deprecjonują prawidłowe odżywianie jako coś co odbiera im robotę... No ale kto szuka ten znajdzie, jak nie szuka to daje się doić.

   Usuń
  3. Odpowiem tak - niewielu ludzi idących prostą droga się potyka, ale takie przypadki się zdarzają.

   Usuń
 2. Widziałem taki paznokieć na żywo i nie sądzę, żeby przyczyna było złe odżywianie czy nawet grzybica ani też nieodpowiednie obuwie. Pacjentka miała kilkakrotnie usuwany paznokieć chirurgicznie, ale po pewnym czasie problem pojawiał się na nowo. Muszą być inne, być może genetyczne przyczyny, tak jak było wspomniane w artykule.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie osobiście pazury na pierwszym zdjęciu przypominają trochę makaron... =)
  Czyli chirurgiczne usunięcie takiego paznokcia na niewiele się zdaje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Usunięcie paznokcia jest skuteczne, lecz wszystko zależy od przyczyny stanu i nie zawsze trzeba iść w stronę tak radykalnych rozwiązań :)

   Usuń
 4. sama mam 2 takie paznokcie na duzych palcach u stopy, co prawda nie są one po wywijane bo w miare możliwośici je obcinam, u mnie jest to kwestia dziedziczna, ma to moja babcia,mama,siostra ,jako pierwsza cos z tym postanowilam zrobić, jestem 4 dni po chirurgicznym zerwaniu paznokcia, za 3 tygodnie ide zerwać 2-gi a co za tym idzie ostatni, co prawda dermatolog i chirurg mowią ze jest 50:50 % szans na normalną płytke to wile spróbować niż nic nie robić, tym bardziej ze mam to odkąd pamietam czyli od dziecka.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawierające linki niezwiązane z tematem będą usuwane!

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib