czwartek, 19 stycznia 2017

Rewelacyjna pamięć na stare lata

Jakub Bączyński
,
Problemy z pamięcią wydają się być nieodłącznym elementem starości. Są jednak osoby, które nie mają z nią problemu mimo podeszłego wieku. Pojawia się pytanie co sprawia, że zachowują sprawność?Na początek zdefiniujmy termin superstarzec. Jest to osoba powyżej 80. lat, która może pochwalić się pamięcią jak u 55-latka. Badając pośmiertnie mózgi takich osób, naukowcy odkryli oznaki Alzheimera, co wydaje się być nielogiczne, skoro zmarli odznaczali się ponadprzeciętnymi zdolnościami jak na swój wiek i nie wykazywali objawów tej choroby. Zaobserwowano  u nich charakterystyczne dla chorób neurodegeneracyjnych, w szczególności choroby Alzheimera, blaszki starcze, składające się głównie z β-amyloidu, który jest toksycznym białkiem. Fakt, że superstarcy zachowują sprawność pamięciową mimo posiadania w mózgu toksycznych złogów białka jest fascynujący.  A jeśli dodamy do tego informację, że superstarcy posiadają więcej neuronów niż osoby cierpiące na Alzheimera sprawa staje się jeszcze bardziej interesująca - w końcu obecność blaszek starczych sugeruje coś zupełnie innego. Od razu pojawia się pytanie: dlaczego?


Obraz zmian w tkance mózgowej - widoczne blaszki starcze

Być może blaszki β-amyloidu w rzeczywistości nie mają aż tak wiele wspólnego z Alzheimerem? Aby to sprawdzić naukowcy muszą przeprowadzić próby z zastosowaniem leku, który jest zdolny do zatrzymania tworzenia się blaszek lub ich całkowitego usunięcia. Następnie będzie można zweryfikować czy nastąpi nasilenie objawów choroby. Tutaj pojawia się problem, gdyż dotychczasowe leki mają poważne efekty uboczne - obrzęk mózgu, degeneracja nerwów i wiele innych. 

Badacze testują obecnie lek o nazwie verubecestat, który ma zatrzymać syntezę β-amyloidu, bez powodowania skutków ubocznych. Ten preparat jest inhibitorem enzymu BACE1 (β-secretase) - stopuje działanie enzymu, który bierze udział w przekształceniu białka APP w toksyczny β-amyloid. Planowane zakończenie testów datuje się na 2019 rok. 

Szlak syntezy  β-amyloidu


Warto podkreślić, że tak naprawdę nie wiemy czy lek pomoże pacjentom, jednak z pewnością rzuci on światło na same blaszki starcze i ich rolę w chorobie Alzheimera. Pozostaje tylko czekać i śledzić rezultaty badań.

źródło: New Scientist

Jakub Bączyński / Autor

Prywatnie zainteresowany ludzkimi zachowaniami, oficjalnie student medycyny. Od 2012 pisze artykuły w internetach

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze zawierające linki niezwiązane z tematem będą usuwane!

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib