piątek, 7 kwietnia 2017

Mit neuronów lustrznanych

Jakub Bączyński
Być może niektórzy z was słyszeli o neuronach lustrzanych - komórkach, które uważa się m.in. za podstawę empatii. Od czasów ich odkrycia w latach dziewięćdziesiątych naukowcy przenieśli je na różne płaszczyzny neurobiologii, starając się rozwiązać zagadki wielu fenomenów, np. wykształcenia się języka. 

Gregory Hickok rozkłada teorię neuronów lustrzanych na czynniki pierwsze i odwołuje się do eksperymentów, które doprowadziły naukowców do uznania neuronów lustrzanych jako podstawy wszystkiego. Przy tym punktuje niedoskonałości samych badań, jak i błędy związane z nadinterpretacją, bądź błędną interpretacją ich wyników. W tym kontekście warto przytoczyć fragment przedmowy:

[...] co stanowi ogromy walor niniejszej pracy, to wykorzystywane przez autora krytyczne spojrzenie na teorie naukowe, twierdzenia i wyniki badań.
Nie sposób się z tym nie zgodzić. Po lekturze książki czytelnik z pewnością będzie musiał zrewidować swoje poglądy na temat neuronów lustrzanych, ale przede wszystkim zrozumie słabości niektórych badań naukowych. Zdolność ich wyłapania to bardzo ważna umiejętność w czasach, w których media publikują sensacyjne informacje ze świata nauki, oparte na nadinterpretacjach rzeczywistych badań.

Hickok w swojej książce zapoznaje czytelnika z historią przypadkowego odkrycia neuronów lustrzanych u małp, a następnie przeprowadza go przez wszystkie ich zastosowania w neurobiologii, wieńcząc swój wywód prognozą odnoście przyszłości tych komórek. Przede wszystkim jednak uświadamia, że ogólnie przyjęta teoria nie ma podstaw naukowych, została zaś chętnie przyjęta przez rozentuzjazmowane środowisko naukowe - wydawało się, że dokonano odkrycia na miarę DNA. Mit neuronów lustrzanych nie stanowi jednak jedynie krytyki, autor prezentuje również swoje poglądy na omawiany temat. Z tych względów sądzę, że książkę warto przeczytać.

Jakub Bączyński / Autor

Interesuję się nauką, w szczególności medycyną i psychologią.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze zawierające linki niezwiązane z tematem będą usuwane!

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib