wtorek, 25 kwietnia 2017

Teoria świadomości

Jakub Bączyński

Daniel Dennett w swojej książce obiecuje przedstawić teorię świadomości, która pozwoli na lepsze spojrzenie na to zagadnienie. Świadczy o tym przede wszystkim ambitny tytuł Consciousness explained.

Dennett porusza niewątpliwie ciężki temat, gdyż trudno tu o niepodważalne, empiryczne dowody. Świadomość zdaje się być czymś niematerialnym, leżącym poza strukturą anatomiczną mózgu, dlatego nie jest łatwo badać to zjawisko. Autor skupia się więc na rozważaniach filozoficznych i eksperymentach myślowych, przeprowadzając czytelnika przez różne koncepcje świadomości. Dennett prowadzi swój wywód stosując obrazowy język i liczne alegorie, zapoznając przy tym czytelnika z różnymi problemami badania świadomości. Koncentruje się przede wszystkim na swoim modelu starającym się wyjaśnić fenomen świadomości - rysuje koncepcję wielokrotnych szkiców, która mówi, że przez mózg równolegle przechodzą rozmaite informacje i tam są redagowane, przez co otrzymujemy świadomy obraz jakiegoś zjawiska.

Tak przedstawia się konstrukcja książki. Jeśli chodzi zaś o ocenę wywodów Dennetta, sądzę, że poniższy cytat jest bardzo akuratny:
It feels like a good attempt to figure something out that won't be figured out for another twenty years.[opinia o książce z portalu Good Reads źródło : Wydaje się to być dobrą próbą wyjaśnienia czegoś, co nie zostanie wyjaśnione przez kolejne dwadzieścia lat]
Innymi słowy, książka jest ciekawa i warta przeczytania, natomiast nie zapewnia wystarczająco dobrego modelu świadomości. Krytykę teorii autora możemy odnaleźć choćby w tym artykule Bogusława Wójcika. Więc tym bardziej polecam książkę, by każdy mógł wyrobić sobie własne zdanie nie tylko na temat twórczości Dennetta, ale także na temat prób wyjaśnienia świadomości.

Jakub Bączyński / Autor

Interesuję się nauką, w szczególności medycyną i psychologią.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze zawierające linki niezwiązane z tematem będą usuwane!

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib