piątek, 26 maja 2017

Rzeczy irytujące

Jakub Bączyński

Irytuje nas wiele rzeczy: dźwięki, zapachy, współmałżonek itd. Joe Palca i Flora Lichtman postanowili zagłębić się w świat irytologii, by przedstawić próby odpowiedzi na pytanie o podłoże irytacji. Należy mieć jednak świadomość, że książka nie prezentuje jednego, pewnego rozwiązania, gdyż, jak wskazują sami autorzy, irytacja nie jest pierwszoplanowym tematem w psychologii, nie istnieje też naukowiec-irytolog, który mógłby skupić się na jej badaniu. Tak więc wszelkie wnioski z przeprowadzonych eksperymentów, a także proponowane teorie to jedynie propozycje rozwiązania problemu.

Autorzy przedstawiają szerokie spektrum irytujących zjawisk w tym, chyba najczęstsze, rozmowę przez telefon w tramwaju czy autobusie. Wyjaśniają, że słysząc tylko jednego rozmówcę, nasz mózg nie jest w stanie przewidzieć kolejnej wypowiedzi, co powoduje irytację. Dodatkowo mamy świadomość, że ten semilog kiedyś się skończy, ale nie wiemy kiedy, co tylko dolewa oliwy do ognia. Przyczyną tego, że coś nas irytuje może być też ewolucja i, co wydaje się być oczywiste, geny i środowisko. 

Cieszy, że Palca i Lichtman szeroko spojrzeli na temat irytacji oraz przedstawili różne eksperymenty prowadzące do ciekawych wniosków na temat przyczyn tego zjawiska. Jednak podczas czytania książki sam się zirytowałem, co zapewne nie było celem autorów. Czytając opis gry w baseball (a należy dodać, że nigdy się nim nie interesowałem) nie byłem w stanie wyobrazić sobie rzeczywistej rozgrywki, a pojęcia takie jak hit na dwubazę nie ułatwiały mi zadania.

Należy też wspomnieć o pewnym micie powielonym w tej książce. Autorzy sugerują, że czerwony kolor wyzwala w bykach agresję i dlatego te atakują, choć w rzeczywistości to nie kolor a ruch ma tutaj znaczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że książkę warto przeczytać. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie da nam ona ostatecznej odpowiedzi na kluczowe pytanie, a jedynie pozwoli zapoznać się z wieloma prawdopodobnymi teoriami dotyczącymi przyczyn irytacji. 

Jakub Bączyński / Autor

Interesuję się nauką, w szczególności medycyną i psychologią.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze zawierające linki niezwiązane z tematem będą usuwane!

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib